"Młodzi na rynku pracy" DEBATA
Dzień Walki z głodem
Jednym z alarmujących zjawisk współczesnego świata jest zwiększająca się skala niedostatku i ubóstwa. l nie dotyczy to, jakby się mogło wydawać, tylko krajów rozwijających się, ale w coraz większym stopniu krajów uprzemysłowionych. Niestety, problem pauperyzacji społeczeństwa dotyka w znacznej mierze także i Polskę.
Wynikiem takiej sytuacji ekonomicznej wielu rodzin jest ich ograniczony dostęp do artykułów żywnościowych, ze względu na brak środków finansowych na ich zakup. Rodziny ograniczają wydatki na żywność, czego skutkiem jest niedożywienie, a co gorsze, coraz częściej również i głód.„Światowy Dzień Walki z Głodem”, którego data przypada na 16 października to akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci.
W naszej szkole także zorganizowano akcję walki z głodem i dzielenia się posiłkiem. Zuchy klas III i IV oraz harcerze klas VII i VIII wykonali kanapki, którymi częstowali wszystkich uczniów naszej szkoły. Koordynator tej akcji pani Justyna Lewandowska przeprowadziła prelekcję dotyczącą głodu na całym świecie, szanowania żywności, nie wyrzucania jedzenia do kosza.
Karol Wojtyła papieżem!
40 rocznica wyboru Polaka
16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
16 października 1978 zgromadzeni na Palcu św. Piotra dziennikarze i wierni wyczekiwali kolejny dzień na decyzję konklawe. Wszyscy z niecierpliwością spoglądali w stronę Kaplicy Sykstyńskiej. I nagle nad kaplicą pojawił się biały dym - znak, że decyzja o wyborze następcy św. Piotra zapadła. Mało kto wtedy jednak przypuszczał, że nowym papieżem będzie Polak - metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła. W naszej szkole pani Urszula Tudek zorganizowała wystawkę.
"Żołnierze wyklęci" prelekcja
W piątek 12 października uczniowie klasy 7 i 8 uczetsniczyli w prelekcji pt. Żołnierze Wyklęci w Szkole Podstawowej w Łąkorzu. Prelekcje prowadził Pan Kajetan Rajski, który realizował swój projekt "Sto na sto". Pan Rajski, który jest redaktorem naczelnym Kwartalnika „Wyklęci”, przy użyciu środków multimedialnych przedstawił losy wybranych Żołnierzy Wyklętych, stawiając ich za wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Opowiedział również o nacechowanym patriotyzmem wychowaniu w latach II Rzeczypospolitej, co przyniosło Polsce wielu bohaterów lat konspiracji wojennej i powojennego podziemia niepodległościowego. Każdy uczeń otrzymał dwustronną ulotkę w formacie A5stanowiącą podsumowanie przedstawionej podczas prelekcji wiedzy jak również zakładkę do książki z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych. Opiekunami Byli Marlena Dumkiewicz i Hanna Skrzek
Dzień Edukacji Narodowej 2018
Dzień Edukacji Narodowej 2018
Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października. W tym roku ten dzień przypada w niedzielę. 12 października miłym akcentem była akademia zorganizowana przez uczniów klasy siódmej, którą przygotowała pani Hanna Skrzek oraz pani Bożena Makowiecka z chórkiem szkolnym. Akademię, na którą złożyły się wiersze i piosenki obejrzeli: pani dyrektor, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, kierowca, opiekunka autobusu oraz wszyscy uczniowie.
Uczniowie w ten sposób wyrazili swoim nauczycielom wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie.
Następnie życzenia złożyła pani dyrektor Barbara Kołpacka oraz podziękowała nauczycielom i pracownikom obsługi za codzienną pracę, zaangażowanie i serce wkładane w wychowanie i edukację uczniów.
Pani dyrektor uhonorowała swoich pracowników Nagrodą Dyrektora.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ramach podziękowania obdarowali wszystkich w tym dniu świętujących kartami z życzeniami i jabłkiem.
Na zakończenie panie z Rady Rodziców złożyły życzenia i zaprosiły na słodki poczęstunek. Następnie o godzinie 18.00 nauczyciele, pracownicy administracji, obsługi szkól i byli pracownicy – emeryci spotkali się w restauracji „Trzy podkowy” w Biskupcu na uroczystości Komisji Edukacji Narodowej, gdzie przemówienia dokonali: Wójt Gminy Biskupiec, przewodnicząca Rady Gminy, pani Sekretarz Gminy, pani przewodnicząca ZNP i dyrektorzy poszczególnych szkół.
Doradztwo zawodowe z "Prawa"
W dniu 10 pażdziernika 2018r. uczniowie klasy VIII odwiedzili Szkołę Podstawową w Łąkorzu. Pan adwokat z Iławy wraz ze swoim aplikantem poprowadzili pogadankę na temat zawodu odwokata i odpwiedzialności karnej za popełnione czyny. Uczniowie mogli dowiedziec się za co mogą być sądzeni, co grozi za posiadanie dopalaczy i narkotyków oraz jakie są konsekwencje za rozboje. Lekcja była ciekawa co było widać po ogromnej ciszy na sali. Na koniec zajęć uczniowie wręczyli Panom i Pani Dyrektor z Łąkorza podziękowania. Ogromne podziekowania za zaangażowanie rodziców, którzy dostarczyli uczniów do Łąkorza. Uczniami opiekowała się Pani Marlena Dumkiewicz.
Akcja Głośnego czytania z Biedronką
„Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Dzięki zasięgowi sieci Biedronka i przystępnej cenie umożliwia tysiącom rodzin nabycie wartościowych i pięknie wydanych książek.
Z okazji wydania ilustrowanych opowieści o przygodach Gangu Słodziaków, ogłoszono konkurs dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania. Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce wysłano bezpłatne zestawy książek „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomogły zachęcić uczniów do codziennego czytania.
Nauczyciele klas I-III, po rejestracji na tej stronie, pobrali scenariusze lekcji. Zawierają one pomysły na urozmaicenie zajęć nauki czytania, słuchania interpretacyjnego i krytycznego zgodnie z podstawą programową. W pakiecie znajduje się scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie klas I-III przyłączyły się do świętowania Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Czytanie pierwszego opowiadania rozpoczęła pani dyrektor, następnie nauczyciele i rodzice czytali kolejne przygody gangu słodziaków. Po tej uroczystości odbył się konkurs „Mój słodziak”. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
KINO
Wyjazd do kina Helios w Grudziądzu
Dnia 4 października 2018 roku uczniowie całej szkoły udali się do kina w Grudziądzu na filmy: dla uczniów klas I-VI – „Bialy Kieł”, a dla uczniów klas VII i VIII „Dywizjon 303”. Opiekunami byli: p. Bożena Makowiecka, p. Marlena Dumkiewicz, p. Bernadeta Kowalkowska, p. Karol Bączkowski i ksiądz Michał Napierała.
Polska-moja ojczyzna
Program edukacyjny „Polska – moja Ojczyzna”
– 3 października 2018.
Nasi uczniowie z kas I-III oraz dzieci z zerówki mieli okazję wziąć udział w programie edukacyjnym „Polska – moja Ojczyzna” przygotowanym przez Agencję szkolno-przedszkolną Lupus. Ciekawa, przygotowana w formie Quizu, formuła spotkania zainteresowała dzieci, które chętnie odpowiadały na kolejne pytania. Ponadto dzieci mogły wcielić się w zawód pilota czy pilotki pozując do zdjęć.
Dzień Chłopaka 2018
Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. W tym terminie dziewczyny obdarowują swoich wybranków, ojców czy braci większymi i mniejszymi upominkami. W Polsce jest to święto nieco bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, co wiąże się z popularyzacją idei równości płci i większej aktywności ze strony kobiet, które dzięki niemu zyskują pretekst do okazania swojej sympatii dla chłopców. Geneza tego święta w Polsce jest niejasna. Pewne jest jednak, że z roku na rok zyskuje ono na popularności dzięki mediom, a szczególnie internetowi i portalom społecznościowym.
Dzisiaj 27 września w naszej szkole zorganizowano dyskotekę dla chłopców i dziewczynek. Salę udekorowali uczniowie klasy VII. Wszyscy świetnie bawili się przy muzyce.
Spektakle profilaktyczne
Dnia 24 września 2018 roku nasze dzieci z zerówki i klas I-III obejrzeli spektakl profilaktyczny „JESTEM PRZYJACIELEM LUDZI”
Nagła przerwa w dostawie prądu jest dla kilkuletniego Antka niemiłym zaskoczeniem. Okazuje się, że kiedy ekrany telewizora i komputera przestają żyć swoim barwnym życiem, to i życie chłopca traci sens. Pozostaje grzecznie, ale bardzo niechętnie zająć się porządkami w swoim pokoju, odrobieniem zaległych lekcji, i tymi wszystkimi rzeczami, o które proszą rodzice, a na które nigdy nie ma czasu. Nagle w rękach Antoniego pojawia się przekładany z kąta w kąt prezent od babci, który niestety nie jest nową grą wideo. To tylko zwykła książka, Ilustrowany Atlas Świata. I kiedy znudzony chłopiec po raz pierwszy leniwie postanawia zerknąć na pierwszą stronę pod okładką, nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie postawił milowy krok w podróży, której celem jest poznanie siebie i swojego miejsca. Wyjątkowa atmosfera, pozwoliła zrozumieć, że postawa otwartości i akceptacji, woli porozumienia oraz ciekawości dotyczącej poznawania różnic pozwala zrozumieć człowiekowi, kim jest i jakie przed nim, jako gospodarzem świata, stoją wyzwania i obowiązki.
„Jestem przyjacielem ludzi” to dynamiczne przedstawienie Teatru Kurtyna, pełne zaskakujących zwrotów komediowej akcji, zrealizowane z wykorzystaniem bogatej palety scenicznych środków: muzyki, piosenek, rekwizytów i masek.
Dzięki spektaklowi uczniowie utrwalają :
- podstawowe zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtują właściwe zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych, kształtują umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu nauki i zabawy, kształtują umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.
- podstawowe zasady dbałości o zdrowie własne i innych, umiejętności kreowania środowiska sprzyjającego zdrowemu stylowi życia; zasady zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej; postawa odpowiedzialności za własne zdrowie; umiejętność podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku; umiejętność analizy zjawisk przyrodniczych, wpływ przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin;
- kształtują umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji, empatia, sprawiedliwa ocena siebie i innych, szacunek dla norm i zasad, pomoc słabszym.
NIEBEZPIECZNA SIEĆ”
- dla uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej
O zagrożeniach związanych z Internetem powiedziano i napisano już w zasadzie wszystko. Mimo tego procentowa skala ekspozycji na niebezpieczne kontakty, działania i treści wśród młodych ludzi, korzystających z tego podstawowego dziś narzędzia komunikacji zatrważająco wzrasta. Główną przyczyną tego stanu jest odwieczny problem, wynikający z niezrozumienia, iż to nie kompetencje techniczne decydują o bezpieczeństwie korzystania z Sieci. Prym wiodą tu skutki niedostatków kompetencji społecznych, nabywanych z wiekiem i doświadczeniem życiowym. Łączy się to z problemem niezaspokojonych potrzeb akceptacji, tak dotkliwym dla młodych ludzi, żyjących w świecie dynamicznych zmian wartości i norm.
Kilkunastoletnia Zuza jest dumą rodziców. Ostrożna w kontaktach rówieśniczych, solidnie przykłada się do realizacji obowiązków szkolnych, na co dzień pogodna i zrównoważona. Rodzice bez obawy akceptują jej naturalną chęć do korzystania ze środków elektronicznej komunikacji, wierząc, że godziny spędzone przed komputerem będą dla córki naturalnym źródłem pozyskiwania wiedzy i zdobywaniu kompetencji, i w naturalny sposób zabezpieczą ją od zagrożeń życia nastolatki w realnym świecie. Małe niepowodzenie szkolne Zuzy, które ukrywa wstydliwie przed wymagającymi rodzicami jest początkiem zdarzeń, które odsłonią zagrożenia związane głównie z anonimowością kontaktów internetowych. Zuza na jednym z wirtualnych for poznaje sympatycznego użytkownika, który zdaje się podzielać zainteresowania i rozterki dziewczyny. Rozumie jej lęk przed powiedzeniem rodzicom o kłopotach w szkole, sam zaczyna udzielać jej tzw. korepetycji, odsłania przed Zuzą możliwości zdobycia pozycji i sukcesu za pomocą Sieci, przekonuje o bezzasadności strachu przed używkami. Zuza instaluje w swym domowym komputerze kamerkę, dzięki której internetowy znajomy, bez wiedzy dziewczyny, ma możliwość rejestracji jej codziennego życia. Nieznajomy, wykorzystując naiwność dziewczyny, przejmuje jej profil internetowy, czym komplikuje jej relacje wśród rówieśników. Zuza nie przeczuwa, że jest ofiarą internetowej przemocy, zaczyna okłamywać rodziców i zgadza się na spotkanie z wirtualnym przyjacielem w realnym świecie. Jednak rzeczywistość szybko negatywnie weryfikuje oczekiwania Zuzy. Przyjaciel okazuje się nie tym, kogo pragnęła poznać dziewczyna. Na szczęście wrodzona roztropność i asertywność ratują bohaterkę spektaklu od popadnięcia w poważne kłopoty. Szczera rozmowa z rodzicami i odwaga w zwróceniu się o pomoc do policji pozwala w finale ująć groźnego przestępcę, który wykorzystywał znajomości internetowe do okradania mieszkań.
„Niebezpieczna sieć” to utrzymany w konwencji komedii obyczajowej uroczy spektakl, który traktuje problemy i zagrożenia związane z używaniem środków komunikacji elektronicznej w sposób daleki od nudnej dydaktyki, pozwalając widzowi na chwilę mądrej refleksji i sporą dawkę wiedzy o tym, jak nie stać się kolejną ofiarą cyberprzemocy.
Półmaraton w Biskupcu
Dnia 23 września 2018r. na Amfiteatrze przy Gminnym Ośrodku Kultury ruszył I Półmaraton w Biskupcu o Puchar Wójta Gminy Biskupiec. W biegu wzięło udział łącznie 50 zawodników. W międzyczasie odbyły się jeszcze krótsze Biegi o Puchar Wójta Gminy Biskupiec Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum, w których brali udział uczniowie klas VII/VIII i III Gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII Amelia Piotrowska i uplasowała się na I miejscu w biegu na dystansie 1000 m. Wielkie brawa dla naszej uczennicy. Do biegu Amelię przygotował pan Karol Bączkowski. Czas umilały występy dzieci działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biskupcu oraz Cyrkowej Grupy HECA.
Sprzątanie Świata
JUBILEUSZOWa AKCJa „SPRZĄTANIE ŚWIATA” W TYM ROKU POD HASŁEM „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ” W TERMINIE 21-22-23 WRZEŚNIA
Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.
To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.
Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!
Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.
W dniu 21 września uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tej akcji.
Raj Złotego Liścia
W dniach 14-16 września po raz kolejny nasza 5 Słoneczna Gromada Zuchowa i 17 Wataha im. Danuty Sędzikówny „Inki” wzięły udział w rajdzie harcerskim organizowanym przez Hufiec Nowe Miasto Lub. Tematem przewodnim było „Średniowiecze”. Rycerze, księżniczki, mnichy oraz Robin Hood towarzyszyły zastępom w zmaganiach rajdowych. Każdy patrol miała za zadanie przygotować stroje związane z tematyką rajdu oraz chorągiew, które zostały zaprezentowane na ognisku powitalnym. Kolejnego dnia uczestnicy przebyli trasę leśną, podczas której wykonywali zadania. Wieczorem odbyło się świeczowisko dla zuchów, na którym każdy patrol przedstawił scenkę z życia Robin Hooda. Zabawa była przednia. Ponadto nasze zuszki wyrabiały i piekły ciasteczka, a harcerze uczyli się sztuki lepienia w glinie. W niedzielę podczas apelu pożegnalnego zostały przedstawione wyniki zadań rajdowych. Nasze „Słoneczka” zajęły I miejsce wśród gromad zuchowych. „Oni są NAJLEPSI, sia la la la......”. Otrzymali dyplom oraz nagrody rzeczowe w postaci tablicy korkowej i przyborów do malowania. Opiekunami podczas rajdu byli: dh Justyna Lewandowska, dh Karol Bączkowski, dh Dorota Duńczyk, pwd Urszula Tudek.
CZUWAJ !!!!
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Rozpoczął się nowy rok szkolny. Wszyscy uczniowie i dzieci wróciły do szkoły. Pan policjant- dzielnicowy Ostrowitego młodszy aspirant Andrzej Szymański przeprowadził pogadankę jak bezpiecznie poruszać się po drogach i przechodzić przez ulicę. Omówił również zasady zachowania się w autobusach szkolnych. Funkcjonariusz przypomniał o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach i używaniu fotelików dla najmłodszych. Poruszony został również temat kontaktów dzieci z osobami nieznajomymi.
Narodowe czytanie "Przedwiośnia"
W dniu 8 września 2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Biskupcu odbyło się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego. W akcji głośnego czytania brali udział wójt Arkadiusz Dobek, nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz społecznośc lokalna. Naszą szkołę reprezentowała Pani Marlena Dumkiewicz.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbyła się w dniu 3 września.
Po uroczystej Mszy św. w Kościele Parafialnym w Ostrowitem uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się do szkoły. Po wystąpieniu pocztu sztandarowego wszyscy zgromadzeni w sali odśpiewali dwie zwrotki hymnu państwowego. Następnie uczniowie powitali najmłodsze dzieci. Pani dyrektor Barbara Kołpacka zabrała głos witając uczniów, rodziców i nauczycieli. Omówiła zmiany dotyczące nowej reformy oświaty, przedstawiła nauczycieli uczących w tym roku szkolnym. Pani dyrektor zaprosiła przedstawicieli Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z Nowego Miasta Lubawskiego, aby przedstawili rodzicom warianty ubezpieczenia dzieci na ten rok szkolny.
Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas aby poznać plan lekcji i omówić różne sprawy wychowawcze. Wychowawcy przeprowadzili pogadanki z uczniami dotyczące bezpiecznej drogi uczniów do i ze szkoły.
ROK 1812
W Wardęgowie odbył się festyn historyczny połączony z inscenizacją opartą na „Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza. Przedstawienie nosiło tytuł „Rok 1812" i zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Dla Ostrowitego i Okolic "Iskra Wzajemności" oraz Stajnię Dębno. Podczas uroczystości obchodów piątej rocznicy odsłonięcia obelisku upamiętniającego poległych żołnierzy napoleońskich w Wardęgowie nasi harcerze pełnili honorową wartę.
Szkolny zestaw podręczników
Moduł Szkolny zestaw podręczników został zmodyfikowany
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie